Aluminium är det dominerande chassimaterialet i moderna duovagnar, sittvagnar och resvagnar. Det är lätt i förhållande till sin styrka och bildar ett naturligt oxidskikt som står emot rost och fukt. Stål är stumare och tål höga punktbelastningar, men väger mer och kan rosta om ytbehandlingen skadas.
I praktiken är många chassin blandade. Thule Urban Glide 3 har aluminiumram med stål- och nylondelar och väger 11.9 kg. Thule Sleek 2 kombinerar stål och aluminium, är byggd för ett eller två barn och väger 13.4 kg. Den lättaste aluminiumvagnen i vår jämförelse, Bugaboo Butterfly 2, väger 7.3 kg.
💡 Vår rekommendation
För de flesta som undrar om aluminium eller stål är bäst i ett barnvagnschassi rekommenderar vi Emmaljunga Sento Pro Ergo.
Chassit är tillverkat i Sverige av Hydro REDUXA®-aluminium med lågt CO₂-avtryck och väger 9.8 kg inklusive hjul och varukorg. Det är precis den kombination av låg vikt och rostbeständighet som gör aluminium till det vanligaste valet i moderna vagnar. Sittdelen bär barn upp till 22 kg, vagnen motsvarar EN 1888 och recensionsbetyget ligger på 4.6 till 4.8/5. Priset startar på 13 995 kr.
Se Emmaljunga Sento Pro Ergos erbjudande →
📊 Jämförelse: Populära barnvagnar och deras chassimaterial
Tabellen visar vad tillverkarna själva anger om material, tillsammans med pris, vikt och kundbetyg. Materialen är hämtade från tillverkarnas produktsidor, och vikterna avser den konfiguration som tillverkaren redovisar.
| Modell | Chassimaterial enligt tillverkaren | Pris från | Vikt | Recensionsbetyg | Erbjudande |
|---|---|---|---|---|---|
| Emmaljunga Sento Pro Ergo | Hydro REDUXA®-aluminium | 13 995 kr | 9.8 kg (chassi inkl. hjul och varukorg) | 4.6 till 4.8/5 | Se erbjudande → |
| Emmaljunga Sento Ergo | Hydro REDUXA®-aluminium | 12 995 kr | Något lägre än Pro enligt tillverkaren | 4.2 till 4.7/5 | Se erbjudande → |
| Thule Urban Glide 3 | Aluminiumram, stål- och nylondelar | 9 799 kr | 11.9 kg | 4.6 till 4.9/5 | Se erbjudande → |
| Thule Sleek 2 | Stål, aluminium och plastdelar | 10 999 kr | 13.4 kg | 4.1 till 4.6/5 | Se erbjudande → |
| Bugaboo Butterfly 2 | Återvunnet aluminium och biobaserade material | 5 499 kr | 7.3 kg (fullt monterad) | 4.6 till 4.8/5 | Se erbjudande → |
Recensionsbetygen avser genomsnittligt spann över testportaler och återförsäljarsidor. Notera att modellerna tillhör olika vagntyper: Sento är duovagnar, Urban Glide 3 en terräng- och joggingvagn, Sleek 2 en flexibel stads- och syskonvagn och Butterfly 2 en kompakt resvagn. Vikten säger därför lika mycket om vagntypen som om materialet.
📋 Vad du lär dig i den här guiden
- Hur aluminium och stål skiljer sig i vikt, styvhet och rostskydd
- Varför många chassin kombinerar båda materialen
- Vad en materiallista från tillverkaren faktiskt säger
- Vad aluminiumchassin kostar i olika segment
- Hur du väljer rätt chassi för din vardag
Vi utgår från Emmaljunga Sento Pro Ergo (9.8 kg) som referens för ett modernt aluminiumchassi. Jämför Emmaljunga Sento Pro Ergos pris →
🛡️ Barnvagnschassi förklarat – från grunden
Chassit är vagnens skelett: ramen, hjulupphängningen, fällmekanismen och handtaget. Allt annat, som sittdel, liggdel och sufflett, klickas fast på det. Materialvalet påverkar därför vikt, stabilitet och hur länge vagnen håller.
🪶 Aluminium: lätt och rostbeständigt
Aluminium har mycket låg vikt i förhållande till sin höga styrka. Det bildar dessutom ett naturligt oxidskikt som står emot rost och fukt mycket bra. Därför dominerar det i vagnar där du ofta lyfter chassit, till exempel in i bagageluckan eller uppför trappor.
Nackdelen är att aluminium kan flexa något mer än stål vid extrem belastning. Moderna konstruktioner kompenserar detta med optimerade rörprofiler. Ett tydligt exempel är Emmaljunga Sento Pro Ergo, vars chassi i Hydro REDUXA®-aluminium är tillverkat i Sverige och väger 9.8 kg inklusive hjul och varukorg.
Se Emmaljunga Sento Pro Ergos fullständiga specifikation →
🔩 Stål: stumt och tåligt
Stål är extremt formstabilt och stumt. Det tål höga punktbelastningar och upprepad mekanisk stress utan att deformeras. Priset är vikten: ett stålchassi ger en tyngre vagn och ett tyngre lyft.
Därför förekommer stål sällan som helt huvudchassi i moderna, smidiga duovagnar. Det används oftare i förstärkningar och ledpunkter, i äldre klassiska vagnsmodeller och i kraftiga syskon- eller terrängvagnar som behöver hög lastkapacitet. Stål är också känsligare för fukt: om skyddslacken eller ytbehandlingen skadas kan det rosta, så vagnen bör torkas ordentligt efter slaskiga eller saltade vinterpromenader.
🔀 Blandade chassin: stål där det behövs
Tittar du på tillverkarnas materiallistor ser du att många kombinerar material. Thule Urban Glide 3 anger aluminiumram samt stål- och nylondelar. Thule Sleek 2 anger stål, aluminium och plastdelar, och är byggd för ett eller två barn.
Det betyder att frågan sällan är ”aluminium eller stål” i ren form. Mer relevant är vilka delar som är i vilket material, och varför tillverkaren valt så.
🧭 Vad menas med ett hållbart chassi?
Hållbarhet är summan av materialet, konstruktionen och ytbehandlingen. Ett chassi belastas om och om igen av trottoarkanter, bilbagage och ihopfällning. Material kan försvagas av sådan upprepad belastning, så konstruktionen och kvaliteten i leder och fästen är minst lika viktiga som själva rörmaterialet.
Ett oberoende kvalitetskrav är säkerhetsstandarden EN 1888, som Emmaljungas Sento-vagnar motsvarar. Den säger något om säkerhet, men inte om hur länge ett visst material håller.
✅ Vad ingår i ett aluminiumchassi – och vad ingår inte?
Det finns flera vanliga missförstånd om chassimaterial. Tabellen reder ut de vanligaste.
| Scenario | Ingår? | Notering |
|---|---|---|
| Låg vikt i förhållande till styrkan | ✅ | Aluminium är lätt men starkt, vilket gör vagnen lättare att lyfta |
| Skydd mot rost och fukt | ✅ | Det naturliga oxidskiktet står emot rost och fukt mycket bra |
| Lika stum som stål vid extrem belastning | ⚠️ | Aluminium kan flexa något mer, men optimerade rörprofiler kompenserar |
| Helt chassi i ett enda material | ⚠️ | Många chassin är blandade, till exempel Thule Urban Glide 3 med aluminiumram och ståldelar |
| Stål som huvudmaterial i moderna smidiga duovagnar | ❌ | Stål förekommer främst i förstärkningar, ledpunkter och kraftiga syskon- eller terrängvagnar |
| Rostrisk om ytbehandlingen skadas | ⚠️ | Gäller främst stål, som kräver intakt lack och torkning efter slaskiga eller saltade promenader |
Ett konkret exempel på lågt klimatavtryck är Emmaljungas Hydro REDUXA®-aluminium, där tillverkaren anger upp till 75% lägre CO₂-påverkan. Det gäller Sento Pro Ergo, som väger 9.8 kg och bär barn upp till 22 kg i sittdelen. Köp Emmaljunga Sento Pro Ergo direkt →
💰 Vad kostar en barnvagn med aluminiumchassi?
Chassimaterialet redovisas inte som en egen prispost av tillverkarna. Priset styrs av vagntyp, hjul, fjädring och vad som ingår. I vår jämförelse ser prisnivåerna ut så här:
| Segment | Lägsta pris i jämförelsen | Chassimaterial |
|---|---|---|
| Kompakt resvagn | 5 499 kr | Återvunnet aluminium |
| Terräng- och joggingvagn | 9 799 kr | Aluminiumram med stål- och nylondelar |
| Stads- och syskonvagn | 10 999 kr | Stål, aluminium och plastdelar |
| Duovagn med aluminiumchassi | 12 995 kr | Hydro REDUXA®-aluminium |
| Duovagn med större hjul | 13 995 kr | Hydro REDUXA®-aluminium |
Resvagnen i tabellen är Bugaboo Butterfly 2 (5 499 kr, 7.3 kg), terrängvagnen Thule Urban Glide 3, stads- och syskonvagnen Thule Sleek 2 och duovagnarna Emmaljunga Sento Ergo respektive Sento Pro Ergo. Prisskillnaden mellan de två Sento-modellerna är 1 000 kr, och enligt tillverkaren är hjulen den enda skillnaden mellan dem.
Faktorer som påverkar priset:
- Vagntyp och storlek: en kompakt resvagn startar på 5 499 kr, medan duovagnar ligger på 12 995 till 13 995 kr.
- Hjulstorlek och fjädring: Sento Pro har hjul på 310 mm bak och 230 mm fram och väger något mer än Sento.
- Modulärt system: hos Thule Sleek 2 kostar liggdelen 3 999 kr och syskonsitsen 4 199 kr extra.
- Tillbehör: babyskyddsadapter kostar 795 kr och regnskydd 695 kr hos Emmaljunga, medan Thule tar 599 kr för en babyskyddsadapter.
- Hållbarhetsprofil: återvunnet och lågutsläpps-aluminium lyfts av tillverkarna som ett argument, bland annat 37% lägre koldioxidavtryck för Bugaboo Butterfly 2 jämfört med originalet.
- Kampanjpriser: priser anges ofta som kampanjpris hos tillverkaren, så jämför alltid helhetspaketet.
Vill du se aktuellt pris på en modell med dokumenterat aluminiumchassi? Få bästa pris på Emmaljunga Sento Pro Ergo →
🎯 Så väljer du rätt chassimaterial
- Bestäm hur ofta du lyfter vagnen. Bor du i trappor eller åker mycket bil är vikten avgörande. Aluminiumchassin i vår jämförelse väger från 7.3 kg (Bugaboo Butterfly 2) till 11.9 kg (Thule Urban Glide 3).
- Läs materiallistan hos tillverkaren. Skillnaden mellan ”aluminiumram” och ”stål, aluminium och plastdelar” avslöjar hur blandat chassit är.
- Tänk på klimatet. Slaskiga och saltade vintrar belastar ytbehandlingen. Aluminium står emot rost och fukt mycket bra, medan stål kräver att lacken är intakt.
- Räkna med lastkapaciteten. Alla jämförda vagnar bär barn upp till 22 kg, men Thule Urban Glide 3 anger dessutom en maximal viktkapacitet för vagnen på 34 kg.
- Kontrollera säkerhetsstandarden. Sento-vagnarna motsvarar EN 1888, vilket du bör leta efter hos varje modell.
- Läs recensionerna kritiskt. Sök efter ord som ”knarr”, ”gnissel” och ”glapp”. Flera märken får sådana omdömen efter några månader till ett års användning, och de säger mer om verklig hållbarhet än materiallistan.
- Jämför totalpriset. Lägg till liggdel, adapter och regnskydd innan du bestämmer dig, eftersom tillbehören kan stå för flera tusen kronor.
Ett vanligt misstag är att välja efter vikt eller material ensamt. En lätt vagn är bra för dig som lyfter ofta, men om du främst promenerar på ojämnt underlag eller ska ha två barn i vagnen väger lastkapacitet och fjädring tyngre. Tänk därför i första hand på hur vagnen ska användas, och låt materialet vara ett av flera kriterier.
Vår referens för ett lätt och rostbeständigt aluminiumchassi är Emmaljunga Sento Pro Ergo. Se Emmaljunga Sento Pro Ergos erbjudande →
❓ Vanliga frågor
❓ Är aluminium eller stål bäst i ett barnvagnschassi?
För vardagsbruk är aluminium oftast det bästa valet eftersom det är lätt och står emot rost. Stål är stumare och tål höga punktbelastningar, men tyngre och känsligare för fukt om lacken skadas. Därför har moderna duovagnar som Emmaljunga Sento Pro Ergo, med ett chassi på 9.8 kg, aluminium som huvudmaterial. Jämför Emmaljunga Sento Pro Ergos pris →
❓ Rostar ett aluminiumchassi?
Nej, inte på det sätt stål gör. Aluminium bildar ett naturligt oxidskikt som står emot rost och fukt mycket bra. Det betyder inte att du kan strunta i skötseln: torka av vagnen efter blöta promenader, och rengör chassit med en ljummen, fuktig trasa utan starka rengöringsmedel.
❓ Är stål starkare än aluminium?
Stål är stumare och tål höga punktbelastningar och upprepad mekanisk stress utan att deformeras. Aluminium är däremot mycket starkt i förhållande till sin vikt och kompenseras i moderna konstruktioner med optimerade rörprofiler. Frågan är därför mindre om ”starkare” och mer om vilken balans mellan vikt och stumhet du behöver. Se Emmaljunga Sento Pro Ergos fullständiga specifikation →
❓ Vilket barnvagnschassi är hållbarast?
Hållbarhet beror på materialet, konstruktionen och ytbehandlingen tillsammans. Kunder beskriver Emmaljungas Sento-chassi i aluminium som outslitligt, och Thule Sleek 2 upplevs som stabil även när den är maximalt belastad med två barn och packning. Ingen enskild materialtyp vinner alltid, så titta på både material och recensioner.
❓ Varför kombinerar tillverkare stål och aluminium?
Stål används ofta där chassit behöver extra stumhet, som i förstärkningar och ledpunkter, medan aluminium bidrar med låg vikt i ramen. Thule Urban Glide 3 har aluminiumram med stål- och nylondelar, och Thule Sleek 2 kombinerar stål, aluminium och plastdelar. Resultatet är ett chassi som är anpassat efter vagnens belastning. Se Thule Sleek 2s erbjudande →
❓ Hur mycket väger ett aluminiumchassi?
Det beror på vagntypen. I vår jämförelse väger Bugaboo Butterfly 2 7.3 kg fullt monterad, Emmaljunga Sento Pro Ergo 9.8 kg för chassit inklusive hjul och varukorg, och Thule Urban Glide 3 11.9 kg. Thule Sleek 2, som är byggd för ett eller två barn, väger 13.4 kg.
❓ Vad är Hydro REDUXA®-aluminium?
Det är det aluminium Emmaljunga använder i Sento-chassina. Tillverkaren anger att det ger upp till 75% lägre CO₂-påverkan, och Sento Pro Ergo är tillverkad i Sverige. Det är alltså en fråga om klimatprofil, och det säger inget om att materialet skulle vara starkare eller svagare än annat aluminium. Köp Emmaljunga Sento Pro Ergo direkt →
❓ Behöver jag torka vagnen efter vinterpromenader?
Ja, särskilt om chassit är i stål eller har ståldelar. Stål kan rosta om skyddslack eller ytbehandling skadas och fukt tränger in, så torka noggrant efter slaskiga eller saltade promenader. Aluminium är tåligare mot fukt, men det är ändå klokt att torka av ramen och leder regelbundet.
❓ Kan ett aluminiumchassi kännas instabilt?
Aluminium kan flexa något mer än stål vid extrem belastning, men moderna konstruktioner kompenserar med optimerade rörprofiler. I praktiken beskriver kunder Emmaljunga Sento som stabil och med fantastisk fjädring på kullersten, grus och trottoarkanter. Sento Pro Ergo har dessutom justerbar bakfjädring som anpassas efter barnets vikt. Få bästa pris på Emmaljunga Sento Pro Ergo →
❓ Spelar chassimaterialet roll för andrahandsvärdet?
Recensionerna kopplar andrahandsvärdet till chassits hållbarhet och kvalitet snarare än till själva materialet. Kunder lyfter fram högt andrahandsvärde för både Emmaljunga Sento och Thule Urban Glide 3, där chassit upplevs hålla över tid. Ett välskött chassi som tål flera år är därför ofta den bästa investeringen.
❓ Vad ska jag titta på utöver chassimaterialet?
Titta på helheten: fjädring, hjulstorlek, fällmekanism, vikt och säkerhetsstandard. Sento Pro Ergo har till exempel hjul på 310 mm bak och 230 mm fram samt justerbar bakfjädring, och Thule Urban Glide 3 anger en maximal viktkapacitet på 34 kg för vagnen. Materialet är en del av bilden, men det är kombinationen av dessa faktorer som avgör hur vagnen känns i vardagen.
❓ Är en tyngre vagn alltid stabilare?
Inte nödvändigtvis. Stål ger stumhet och tål höga punktbelastningar, men vikten ökar och vagnen blir tyngre att lyfta. Kunder beskriver Emmaljunga Sento Pro som smidig utan att förlora stabiliteten, trots att chassit väger 9.8 kg. Konstruktion, hjul och fjädring påverkar stabiliteten lika mycket som materialet.
🏆 Sammanfattning
De viktigaste lärdomarna om aluminium och stål i barnvagnschassi:
- Aluminium är lätt, starkt i förhållande till sin vikt och står emot rost och fukt mycket bra.
- Stål är stumt och tål höga punktbelastningar, men är tyngre och kräver intakt ytbehandling.
- Många chassin, som Thule Urban Glide 3 och Sleek 2, kombinerar material.
- Vikten varierar från 7.3 kg (Bugaboo Butterfly 2) till 13.4 kg (Thule Sleek 2) beroende på vagntyp.
- Titta på material, certifiering (EN 1888) och kundomdömen tillsammans.
Priser och specifikationer ändras löpande. Verifiera alltid aktuell information direkt hos tillverkaren eller återförsäljaren innan köp.
För en lätt, rostbeständig duovagn med dokumenterat aluminiumchassi är Emmaljunga Sento Pro Ergo vårt förstahandsval. Se Emmaljunga Sento Pro Ergos erbjudande →
Behöver du en kompakt vagn för resor och trappor är Bugaboo Butterfly 2 den lättaste aluminiumvagnen i vår jämförelse. Köp Bugaboo Butterfly 2 direkt →